מהו גישור גירושין

גישור גירושין הינו תהליך גישור ייחודי לזוגות העומדים בפני גירושין ומעוניינים לשמור על יציבות וביטחון להם ולילדיהם גם לאחר הגירושין. במסגרת תהליך גישור גירושין, עולים לדיון נושאים רבים המרכיבים את מציאות החיים של הורים גרושים בישראל: יציבות כלכלית, זמני הורות, אחריות הורית, מזונות, משמורת, חלוקת רכוש, מנגנוני קבלת החלטות ונושאים רבים ונוספים שהסכמה בנוגע אליהם, תעזור לייצר מערכת יחסים תקינה בין ההורים בשני הבתים לאחר הגירושין.

מטרת תהליך גישור גירושין אינה בהכרח להגיע להסכם גירושין. עבורנו המטרה היא להגיע להסכמות. וכל הסכמה עליה יסכימו שני הצדדים היא טובה ונכונה. תהליך הגישור מאפשר התמודדות הן עם ההיבטים הפרקטיים והמציאותיים של הגירושין והן עם ההיבטים הרגשיים הכרוכים בפרידה ובשינויים בתא המשפחתי. במסגרת הגישור עוברים הצדדים תהליך המייצר עבורם ביטחון בעתיד לבוא ומחזק את תחושת השליטה שלהם בהווה.

לאחר שעוברים הצדדים בעזרת צוות המגשרים והיועצים המלווים (בהתאם לצורך) על כל מרכיבי ההסכם ומגיעים להסכמות בכל הנושאים הנדרשים, מועלות ההסכמות על הכתב ונשלחות לבני הזוג לעיון ואישור. לאחר שמתקבלת הסכמה על כל הכתוב בהסכם, הוא מועבר לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני (על פי בחירת הצדדים) ומקבל תוקף פוראמלי.

בסיום תהליך גישור גירושן מוצלח, מרגישים שני הצדדים וילדיהם, חזקים ובטוחים בעצמם ובעתיד לבוא.

יתרונות גישור גירושין

ריבוי אפשרויות – בגישור גירושין אין דבר כזה שאין דבר כזה. במסגרת התהליך מזהים המגשרים יחד עם הצדדים את המטרות והשאיפות האישיות של כל אחד מהצדדים. לאחר שמוגדרות המטרות עוזרים המגשרים לצדדים, להגיע להסכמות משותפות שיאפשרו לכל אחד מהם לצמוח ולהגשים את מטרותיו.

שומרים על יציבות לכל המשפחה – גירושין מחייבים התמודדות עם שאלות כלכליות ותקציביות הרות גורל. במסגרת תהליך הגישור גירושין, מזוהים הצרכים של על אחד מהצדדים ונבנה מתווה שיאפשר למשפחה להתקיים בכבוד וביציבות בשני הבתים בהתאם להסכמות שהושגו.

חוסכים בעלויות – עלות תהליך גישור גירושין נמוכה בעשרות אחוזים מתהליכי גירושין הנעשים באמצעות עורכי דין בבתי המשפט.

שליטה בחיים – כל ההסכמות שמושגות בתהליך גישור גירושין מושגות בהסכמה מלאה של שני הצדדים לאחר שבחנו ושקלו אותן בכובד ראש. השליטה הניתנת לכל אחד מהצדדים והיכולת לקבוע כיצד יראו חייו בעתיד, מאפשרת לשני הצדדים לעמוד על רגלים יציבות לאחר הגירושין.

עוסקים בעיקר – בתהליך גישור גירושין אין ניירות ואין מסמכים פורמאליים, יש רק את בני הזוג וילדיהם. בשונה מהליכים משפטיים, בגישור אין צורך בחלופת מכתבים והגשת מסמכים שונים. ההסכמות מושגות בדרך של דיאלוג פתוח וכנה בין הצדדים ומועלות על הכתב רק בסיום התהליך.

נותנים מקום לרגשות – גירושין הינם עניין טכני, מדובר על שינוי מהותי בתא המשפחתי. שינוי שישפיע על חייהם של בני הזוג ושל הילדים לכל חייהם. על מנת ולאפשר לכל המשפחה לצמוח ולפרוח מתוך המשבר, מתאפשר לצדדים לבטא את כל שעל ליבם בדרך שתעזור לשני הצדדים להבין זה את זה (לעיתים גם בפעם הראשונה).

שומרים על הילדים – מחקרים רבים מוכיחים שכאשר הורים נפרדים מהזוגיות אך מייצרים במקביל כלים ותקשורת טובה לניהול השותפות בנוגע לילדים, הם דווקא מעצימים ומחזקים את ילדיהם. כאשר ההורים לומדים כיצד לתקשר ולנהל טוב יותר את ענייני הילדים, הם מגלים פעמים רבות שמצבם של הילדים משתפר פלאים לאחר הגירושין. במסגרת תהליך גישור הגירושין, נבנים גם המנגנונים שיאפשרו להורים להפריד בין הזוגיות שנכשלה לבין ההורות שחייבת להצליח.