חמשת כללי זהב לניהול פרידה זוגית

כל התחלה קשה

הימים הראשונים הם הכי קשים אבל גם הכי גורליים. חשוב מאוד להתנהל בהם נכון. גירושים (כמו נישואים) הם תהליך שמורכב מהרבה מאוד אמוציות שמעורבבות ומשפיעות על הרבה דברים פרקטיים. אלו הרגעים שהאמוציות בהם בהילוך גבוה –הכחשה, חששות מהעתיד, תחושת כישלון, כעס, אכזבה, רצון לנקמה ועוד. חשוב להתמודד עם רגשות אלה ולתת להם מקום, אבל לא לתת להם לנהל את הצעדים הפרקטיים הכל כך חשובים שאתם צריכים לעשות. עצה זו יכולה לחסוך לכם הרבה מאוד כסף.

מקהלת המעודדים

בתקופה זו יש צורך גדול לפרוק ולשוחח. תעשו לעצמכם ולילדים שלכם טובה ותבחרו בקפידה את האדם שאתם מתייעצים עמו (והי! זה ממש לא קל, כי חלק מהחברים שלכם דווקא ברגעים אלה יתחילו לעבור לצד השני של הכביש כשהם רואים אתכם. לא ידעתם שגרושים זאת מחלה מדבקת?). תזהרו בעיקר מבני משפחה שהמפלס הרגשי שלהם לגבי הגירושים גבוה משלכם, כמו הורים ואחים, או כל מי שהדרך שלו לעזור לכם היא “לחמם” אתכם בסגנון “תראה לה מה זה!”, ו- “תקרעי אותו בהוצל”פ”. גירושים, למרות שאינטואיטיבית זה לא נראה כך, הם לא משחק סכום אפס. מעולם לא ראיתי ג’ריקן בנזין שמכבה מדורה.

לא לחסוך ולהתייעץ

טולסטוי זצ”ל טבע את המשפט האהוב והמפורסם “כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו, אבל המשפחות האומללות אומללות כל אחת בדרכה שלה”. אז מה שטולסטוי הגאון לא ידע אבל צדק בו הוא שהשוני הזה משמעותי גם מבחינת החוק והצעדים הנכונים שיש לעשות. בקיצור, אני מסתבך בניסיון שלי להגיד שרבאק, אל תחסכו על עורך דין ותתייעצו לגבי המקרה הספציפי שלכם. לא, העצות של דוד שלום לגבי מה שקרה לו בבית הדין הרבני של טנטורה כשהוא התגרש בחמישים וחמש לא בהכרח רלוונטיות לכם! גם לא מה שכתוב במדור “איך תקרעי לבעלך את הצורה” (“אין לראות במדור יעוץ משפטי”) שקראת במספרה בז’ורנל נשים ידוע (תמונה מהממת של עורכת הדין צמרת שכתבה את הטור). גם ידע עממי שעובר מסבא לבן כמו “לגבר עדיף בית דין רבני” (לא תמיד) או “אישה שבגדה מאבדת את הילדים” (אולי באיראן ביחד עם אובדן החיים) הן עצות מאוד גרועות. גם העצה הזאת שווה לא מעט כסף.

לכו לגישור ותבחרו מגשר נכון

את העצה הזאת הכי קשה לי לכתוב כי פה אני אישית נפלתי. התחלנו טוב – הלכנו למגשרת שקיבלתי עליה המלצות טובות – אבל הגענו למגשרת עם הסכם ויצאנו לבתי משפט עם סכסוך שפירנס עורכי דין, וחבל (לנו ולילדים שלנו חבל. לילדים של עורכי הדין שלנו דווקא סבבה). זה לא יאמן כמה כסף ועוד יותר מזה כמה סבל אפשר לחסוך בגישור טוב. אני מכיר את המספרים והם בלתי נתפסים אבל זה לא רק הכסף והמחיר האנרגטי העצום שגובה הליך משפטי, אלא בעיקר התוצאה הטובה לאין שיעור שגישור יכול להביא. גישור טוב עדיף גם ברמת המחיר, גם ברמת התהליך וגם ברמת התוצאה.

הקדם תרופה למכה

לא רק שלא צריך לחכות למשבר כדי להכין הסכם – עדיף לא לחכות. אין כמו הסכם קדם (או תוך כדי) נישואים. אנחנו לא במאה החמש עשרה ולא באיראן ולא בבית הדין הרבני בטנטורה בחמישים וחמש, והאמונות התפלות כאילו עריכת הסכם כזה גורמת לערעור הנישואים הן שטויות בריבוע. שנים שאני מבטח את הבית שלי ועד היום (טפו טפו) הוא לא נשרף ולא נהרס ברעידת אדמה. אף אחד גם מעולם לא רמז לי שהעובדה שיש לי ביטוח חיים מעידה על משאלת מוות. לכו לבעל מקצוע ותנסחו כבר עכשיו, כשהאהבה עוד פורחת, את מה שיהיה לכם קשה יותר לנסח על הבריקדות. גם פה אני מציע לא לחסוך וללכת לאיש מקצוע אמין כי הסכם גרוע זה נזק נוראי.